';

Dentysta bez bólu!

Dentysta bez bólu!

”Pani Bożenka chwali mnie za to, że u mnie leczenie nie boli. Super, serce mi rośnie, jak czytam takie komentarze 🙂 Ale chcę Wam powiedzieć, czemu człowieka w ogóle coś boli? Temu, że ból to czerwona lampka, która zapala się w naszym organizmie i daje sygnał: „hej, dzieje się coś złego, działaj, działaj…”. Czy dobrze by nam było bez bólu? Nie. Są ludzie, którzy go nie odczuwają, ale nie są z tego powodu szczęśliwi, bo zwykle trafiają do lekarzy, kiedy jest już za późno na leczenie. Gdy zaatakowaną przez bakterie nogę czy rękę trzeba już amputować, gdy nowotwór dał już liczne przerzuty, gdy ząb można już tylko usunąć… Do niedawna ból był jednym z ważniejszych elementów diagnozowania pacjentów podczas leczenia i dlatego niechętnie stosowano znieczulenia. Dziś nie wyobrażamy sobie takiego podejścia.

Moim ulubionym powiedzeniem jest „do zęba przyczepiony jest człowiek”. Chodzi o to, że diagnoza nie może być ważniejsza od strachu i cierpienia pacjenta. Jeśli mam trudności, to jest mój problem, a nie człowieka, który siedzi u mnie na fotelu. On przychodzi po pomoc i nie chce cierpieć. Ja to rozumiem i szanuję.

dentysta Leszczyc-Suminski
Dr. Zbigniew Leszczyc-Sumiński

Znieczulenia miejscowe uznawane są w historii medycyny za jedno z największych osiągnięć. W ciągu 35 lat mojej pracy ich skuteczność tak wzrosła, że niemal nie musimy uciekać się do innych metod zwalczania bólu. Są jednak pacjenci z tak wielkim strachem przed dentystą, że nie wyobrażają sobie nawet samego badania, a co dopiero leczenia. Kiedyś sądziłem, że mam taką siłę przekonywania, że potrafię namówić każdego człowieka do leczenia. 25 lat temu przyszedł do mnie pacjent, który powiedział, że nie da się dotknąć, bo zemdleje. Wmówiłem mu, że wszystko będzie dobrze… Wziąłem tylko lusterko, on otworzył buzię, zacząłem mu oglądać zęby i… oczywiście zemdlał. Powtórzyliśmy eksperyment jeszcze dwa razy, z tym samym skutkiem. Zrozumiałem, że są pacjenci naprawdę wymagający narkozy.” ~ Dr. Zbigniew Leszczyc-Sumiński, specjalista w gabinecie dentystycznym Korona w Poznaniu.

Umów się już dziś!