';

Kiedy wybrać się do ortodonty?

Kiedy wybrać się do ortodonty?

Bardzo często zadajemy sobie pytanie, kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne u dziecka. Zastanawiamy się także czy dorośli pacjenci też mogą się leczyć – poniżej zamieszczamy kilka ważnych wskazówek i odpowiedzi na te pytania!

Pierwsza wizyta u ortodonty standardowo powinna odbyć się w wieku około 6-7 lat, kiedy zaczyna się wymiana uzębienia i pojawiają się pierwsze zęby stałe. Jest to najlepszy okres do korekty stłoczeń zębów za pomocą aparatów ruchomych. Wyjątkiem od tej reguły są poważne wady zgryzu (takie jak niedorozwój szczęki oraz za duża żuchwa), kiedy to leczenie należy podjąć już w wieku około 4-5 lat. Słaby rozwój szczęki bardzo często wiąże się z problemami laryngologicznymi, czyli przerostem migdałków i oddychaniem przez usta. Jeśli Twoje dziecko boryka się z tymi problemami to warto odwiedzić ortodontę jak najszybciej. Dodatkowo warto zastanowić się nad konsultacją ortodontyczną, kiedy dziecko z jakichś powodów straciło przedwcześnie zęby mleczne, gdyż może mieć to poważne komplikacje w przyszłości. Łatwiej zapobiegać nieprawidłowemu przesunięciu zębów stałych w lukę po usuniętym mleczaku aniżeli ich późniejsze korygowanie.Dentysta Rafał Chworostiany

Jeśli jednak pacjent jest już nastolatkiem albo jest dorosły to nadal nic straconego. O ile leczenie w okresie dzieciństwa można prowadzić za pomocą aparatów ruchomych o tyle aparaty stałe poradzą sobie z zaburzeniami zgryzu u dorosłych. Odpowiedź na pytanie, czy nie jestem zbyt stary na leczenie ortodontyczne jest proste – leczenie ortodontyczne aparatem stałym nie ma granicy wieku! Możliwość przeprowadzenia procedur medycznych zależy od stanu zębów i dziąseł, a nie od metryki pacjenta. Zatem jeśli chcesz mieć proste zęby oraz stać się posiadaczem pięknego uśmiechu i prawidłowego zgryzu to nie musisz martwić się o to, czy nie jest za późno – wystarczy umówić się do lekarza ortodonty i rozpocząć swoją przygodę z ortodoncją, aby jak najszybciej stać się posiadaczem pięknego uśmiechu!

Umów się już dziś!